top of page
röntgeni incelemek

Ortopedi ve Travmatoloji

Ortopedi ve travmatoloji, kas ve iskelet sisteminde oluşan hastalıkların tanı ve tedavisinin yanı sıra yaralanma ve kazalardan oluşan vücut hasarlarını cerrahi müdahalelerle düzeltmeyi amaçlayan bir bölümdür.

Ortopedi ve travmatoloji bölümümüzde tüm ameliyatlar, tecrübeli hekimlerimiz tarafından yapılmakta ve hastalarımız ameliyat olduktan bir gün sonra yürüyebilmektedir. 

Ortopedi ve travmatoloji bölümümüz, en sık fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü ile koordineli çalışmakta olup gerekli olduğu durumlarda diğer bölümlerle de iş birliği yapmaktadır.

  • Facebook
  • Instagram

Artroskopik Yöntemle Yapılan Ameliyatlar

Öncelikle “artroskopi nedir?” sorusunu cevaplamak gerekirse artroskopi, eklemlerin içini küçük kesiler aracılığıyla görebilmeyi sağlayan ve aynı anda tedavi olanağı veren bir yöntemdir.

  • Menisküs yırtıkları: Menisküs yırtılması dizde ani bir dönme veya tekrarlayan eğilip kalkmalar sebebiyle oluşabilir. Bu durum dizde ağrı ve şişliğe yol açabilir. Aynı zamanda dizden ses gelmesine ve kitleme gibi durumlara neden olabilir. Menisküs tedavisinde artroskopik tamir uygulanır. Yırtığın yerine göre menisküs çıkarılabilir veya dikilebilir.

  • Bağ yırtılması: Bağ yırtılması, özellikle ön çapraz ve iç yan bağlarda yaralanma ile görülmektedir. Tedavi, artroskopik bağ tamiri ile yapılır.

  • Kıkırdak aşınması: Darbe veya yaşlanma sonucu eklem kıkırdağında zedelenme olabilir. Bazen kopan kıkırdak parçası da eklem içinde serbest olarak dolaşabilir. Buna “eklem faresi” denir. Tedaviyle artroskopik olarak kıkırdağın tekrar kanlanması sağlanır.

  • Bankart lezyonu ve Rotator Cuff tamiri: Omuz çıkıklarında bankart tamiri, labial yırtık tamiri ve rotator cuff tamiri işlemleri gerçekleştirilmektedir.

  • Ayak bileğinde kıkırdak lezyonlarına yönelik de artroskopik girişimler yapılmaktadır.

 

Kalça ve Diz Eklem Protezleri

Kalça ve diz kireçlenmelerinde, kemik avasküler nekrozunda, doğuştan kalça çıkıklarında; protez, revizyonlar, tibial osteotomi işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Kalça ve diz eklem protezleri gece ağrıdan uyuyamayan, merdiven inip çıkarken, otururken zorlanan ve geçmeyen ağrıları bulunan, ileri seviye kireçlenmesi olan hastalara önerilmektedir.

 

Travma Cerrahisi

Travmatoloji alanında kırıklar, çıkıklar, kas-tendon yırtık ve kopmalarının tedavisi gerçekleştirilmektedir. Gerekli görüldüğü durumlarda diz protezi, kalça protezi gibi protezler de travma cerrahisinde kullanılmaktadır.

 

Spinal (Omurga) Cerrahisi

Ortopedi ve travmatoloji omurga cerrahisi alanında omurganın doğuştan veya sonradan olmuş yana eğrilikleri, öne eğrilikleri (kamburluk), kemik erimesine bağlı kırıklar ve kazalara bağlı omurga kırıkları tedavi edilmektedir.

 

Pediatrik Cerrahi

Pediatrik ortopedi, çocukluktan yetişkinliğe kadarki dönemde gelişen doğumsal kalça çıkıklığı, çarpık ayak, doğumsal deformiteler, düztabanlık, tümörlerin ve kırıkların cerrahi tedavisi ile ilgilenmektedir. Pediatrik ortopedi cerrahisinin, erişkin ortopedi ve travmatoloji cerrahisinden en büyük farkı gelişmekte olan kas ve iskelet sistemini incelemesidir.

 

Ayak Cerrahisi

Ortopedi ve travmatoloji ayak cerrahisi alanında tırnak batması, ayak parmak deformiteleri, hallux valgusun (baş parmak çıkıntısı) cerrahi tedavisi, os trigonum (ayak bileği) sendromu ve kırık tedavisi gerçekleştirilmektedir.

 

Deformite Cerrahisi

Deformite cerrahisinde yöntemler bozulmanın görüldüğü yaş grubuna, yerleşimine ve ciddiyetine göre farklılık gösterir. Kemik deformite ameliyatlarında evrelere göre müdahale edilecek alan belirlenmektedir. Erken evrelerde sadece ilgili bölgeye yapılan müdahaleler yeterli olurken, ilerlemiş evrelerde o bölgenin yakınındaki diğer alanlara da cerrahi işlem uygulanmaktadır.

 

Kök Hücre Uygulaması

Kök hücre tedavisi birçok alanda kullanılabildiği gibi ortopedik hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Ortopedi ve travmatoloji bölümümüzde diz, kalça ve ayak bileğindeki kireçlenmelerde göbek yağından ya da kalça kemiğinden alınan kök hücre ile tedavi uygulanmaktadır. Kök hücre tedavisi genellikle cerrahi işleme uygun olmayan hastalara yapılan bir tedavidir.

 

El Cerrahisi

Ortopedi ve Travmatoloji, el cerrahisi ile de ilgilenmektedir. Parmak ucu ile dirsek arasında yer alan bölgedeki cilt, cilt altı, kas, tendon (kiriş), damar, sinir, eklem ve kemik ile ilgili her türlü yaralanma, hastalık ve tıbbi sorunlar, el cerrahisi bölümünde incelenmektedir.

 

Spor Travmatolojisi

Spor sırasında yeterince ısınmadan yapılan hareketler sakatlıklara sebep olabilmektedir. Bu aktiviteler esnasında başta diz ekleminde olmak üzere; ayak bileği, kalça ve kasık bölgesi, omuz eklemi, ayak uyluk bölgesi, omurga dirsek eklemi, el bileği ve elde yaralanmalar görülmektedir. Tüm sportif sakatlanmalar Ortopedi ve Travmatoloji Bölümümüzde başarı ile tedavi edilmektedir.

 

Boy Uzatma Ameliyatı

Boy uzatma ameliyatı fiziksel açıdan daha güzel bir görünüş için değil, bacaklar arasındaki eşitsizlik yüzünden oluşan fonksiyonel bozuklukları düzeltmek amacıyla yapılmaktadır. Ortopedi ve Travmatoloji bölümümüzde uygulanan bu ameliyat ile beraber bacaklardaki uzunluk farkı, uzun bacağın kısaltılması veya kısa bacağın uzatılması ile eşitlenebilmektedir.

bottom of page